Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci2 kwietnia - obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone jest co roku w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie, znane są na całym świecie. Stały się ulubioną lekturą dla dzieci i dorosłych. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Pomysłodawczynią tego święta była Jella Lepman, założycielka IBBY. Najważniejszym celem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest promocja mądrych i wartych przeczytania książek - oraz zachęcanie najmłodszych do sięgania po nie. Co roku gospodarzem tego dnia jest inny kraj, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Nasz kraj miał ten zaszczyt w 1979 roku.

W tym roku jego gospodarzem są Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Marwa Al Aqroubi

Wiele kultur – jedna opowieść

„Mówimy wieloma językami i różni nas pochodzenie, ale opowiadamy te same historie.” Mimo że przemawiają do nas różnymi głosami i mają inne barwy jedno jest w nich niezmienne: zawiązanie akcji, fabuła i zakończenie. Istnieją historie, które wszyscy znamy i kochamy. Słuchaliśmy ich w rozmaitych wersjach językowych, opowiadane w różny sposób. Zawsze wśród bohaterów są księżniczki i łajdacy, czarne i białe charaktery, które poprzez wieki dotrzymują nam towarzystwa. Wracają do nas w marzeniach, kołyszą nas do snu. I choć ich głosy zwolna milkną, oni sami wciąż żyją w naszych sercach, prowadząc nas do krainy tajemnic i wyobraźni. Tak oto różne kultury stapiają się w Jedną Historię.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Autorka tekstu, Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi, należy do znaczących postaci w świecie książki dziecięcej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest także prezesem tamtejszej narodowej sekcji IBBY. Ukończyła studia na uniwersytecie w Dubaju, pracuje na stanowisku dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu. Jest zaangażowana w organizowanie i prowadzenie nagrody literackiej Etisalat oraz w kampanię „Czytam, Marzę, Tworzę”, sama też pisze książki. Jest też członkinią Komitetu Doradczego Fundacji Sharjah, zajmującej się wspieraniem czytelnictwa dzieci dotkniętych wojną lub katastrofami w Azji Centralnej i Afryce Północnej. Do znaczących osiągnięć tej fundacji należy otwarcie liczącej blisko 3000 vol. biblioteki na terenie obozu dla syryjskich uchodźców w Jordanii.

Nasim Abaeian – urodziła się w 1980 roku w Isfahanie (Iran). Nasim spędziła dzieciństwo w Genui, we Włoszech, następnie kształciła się na wydziale komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Sharjah. Wykształcenie kontynuowała w Stanach Zjednoczonych, w Szkole Sztuki i Projektowania w Savannah. Obecnie pracuje na uniwersytecie Zayed w Dubaju, jest też ilustratorką.

W Polsce w celu zachęcenia rodziców do czytania książek swoim dzieciom od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona na celu uświadomienie rodzicom i dzieciom, jak piękną przygodą może być czytanie książek. Żyjemy w świecie, w którym mamy do czynienia z bardzo dużą ilością książek. Czasami rodzice mają problem z wyborem odpowiedniej literatury . Książka, jeśli ma zainteresować, musi być dostosowana do wieku czytelnika. Wybierając ciekawą pozycję wydawniczą, nie można pomijać również zainteresowań dziecka, wrażliwości i zdolności zrozumienia danego tekstu.

Książki warte przeczytania: ”ZŁOTA LISTA”

Złota Lista Książek polecanych do głośnego czytania dzieciom, została opracowana przez Fundację „ ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i przedrukowana za zgodą Fundacji ze strony www.calapolskaczytadzieciom.pl