Informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Białej otrzymała w 2019 r. dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w wysokości – 6 850,00 zł, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020. Celem Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program składa się z 3 priorytetów. Operatorem Priorytetu 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych jest Biblioteka Narodowa.

Informujemy o przerwach urlopowych w bibliotekach

Filia w Nowych Proboszczewicach od 29 lipca do 09 sierpnia 2019 r.

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Białej od 31 lipca do 23 sierpnia 2019 r.

Za utrudnienia przepraszamy !!!

W dniach 8 - 19 lipca grupa dzieci spotykała się w Filii bibliotecznej w Nowych Proboszczewicach na wakacyjnych zajęciach. Dzieci wykazały się dużą wiedzą rozwiązując quizy, zagadki, krzyżówki i łamigłówki. Wiele radości i mnóstwo frajdy sprawiły różnorodne gry i zabawy ruchowe. Nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Tym razem czytano fragmenty książki Zofii Staniszewskiej „Dzieci w sieci dobrych manier”, a następnie wspólnie omawiano tekst. Uzyskano wiedzę jak prawidłowo i bezpiecznie korzystać z Internetu. Odbyła się też pogadanka na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zabaw i wypoczynku w okresie letnim, jak należy postępować, aby uchronić się przed różnymi rodzajami wypadków i niebezpieczeństw? Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne, podczas których dzieci poznawały nowe techniki plastyczne. Na zakończenie wakacyjnych spotkań dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.

Bogusława Kaliwoda

Gminny Program Wspierania Rodziny przyjęty Uchwałą Nr 57/VI.19 z dnia 27 czerwca 2019 r.

Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2019 -2021

Filia w Nowych Proboszczewicach zaprasza dzieci na zajęcia wakacyjne, które odbywać się będą w dniach 08 -19 lipca w godz. 11.00 -14.00

W programie:

• zajęcia plastyczne,
  • „Czy wiesz, czy znasz?” – gry i zabawy literackie, quizy, zgadywanki, krzyżówki, rebusy, kalambury,
  • „Dama i dżentelmen” – czyli z kulturą po „sieci”,
  • „Czytanie to jest sztuka!” – głośne czytanie,
  • gry i zabawy ruchowe.

Biblioteka zapewnia materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć plastycznych.

Serdeczne zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Białej będzie nieczynna od 24 czerwca do 12 lipca br. z powodu malowania pomieszczeń.

Terminy zwrotów książek przypadające w tym okresie będą prolongowane do dnia 15 lipca 2019 r.

Za utrudnienia przepraszamy !!!

„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują , czytają tylko jedną stronę”

Św. Augustyn z Hippony

Z okazji zbliżającego się Dnia Matki w dniu 21 maja Gminna Biblioteka Publiczna zaprosiła dzieci na warsztaty świec żelowych. Była to niecodzienna okazja do stworzenia wyjątkowego prezentu dla swoich mam, z okazji ich święta. Dzieci wykazały się kreatywnością i wyobraźnią przy wyborze koloru kwarcowego piasku, zapachu , dobierania i układania ozdób. Każde dziecko stworzyło własną niepowtarzalną świecę . Pięknie zapakowana , kolorowa i pachnąca świeca będzie prezentem dla najwspanialszej osoby na świecie - Mamy!

W dniu 21 maja Filię biblioteczną w Nowych Proboszczewicach odwiedziła Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka, graficzka, krytyk literacki. Laureatka wielu prestiżowych nagród. W 1995 r. jej „Dynastia Miziołków” zdobyła nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a rok później otrzymała tytuł dziecięcego Bestsellera Roku. W 2005 r. „Czerwony Kapturek” zdobył honorowe wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. W 2006 r. książka „Różowy prosiaczek” otrzymała wyróżnienie za ilustracje w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. W 2008 r. autorka otrzymała nominację do nagrody wydawców Ikar za propagowanie książek dla dzieci.