UWAGA !!! 15 kwietnia biblioteka nieczynna. Wyjazd szkoleniowy. Za utrudnienia przepraszamy.

Program pilotażowy trwa od grudnia 2021 do końca czerwca 2024 roku. Pamiętaj ty też możesz zgłosić swoje dziecko!

Przedszkolaki z grupy Wiewiórki miały wspaniałą przygodę w bibliotece z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci!Słuchały fascynujących opowieści o zwierzętach gospodarskich, uczestniczyły w quizie i przypomniały sobie zasady zachowania w bibliotece. Zostały zachęcone przez Panią Bogusię do wzięcia udziału w akcji „Mała książka wielki człowiek”. Wiewiórki są gotowe do odkrywania magicznego świata książek!

Bogusława Kaliwoda

obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena Święto ma na celu promowanie wartościowej literatury oraz grafiki dla młodych odbiorców. Ustanowione zostało przez IBBY. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”. To idealna okazja na podkreślenie znaczenia czytania książek       dla rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i kreatywnego wśród dzieci i młodzieży. To właśnie rodzice, dziadkowie          i nauczyciele najlepiej wspierają dzieci poprzez:

  • czytanie na głos,
  • wizyty w bibliotece,
  • zachęcanie do samodzielnego czytania,
  • rozmowy na temat przeczytanych książek Pamiętaj!

Wspólne czytanie książek to nie tylko forma rozrywki, ale także doskonała okazja do budowania relacji, rozwijania wyobraźni i kreatywności dziecka oraz wspieranie jego rozwoju językowego i poznawczego.

 

Dzień Książki dla dzieci obchodzony był również w bibliotece w Nowych Proboszczewicach. Na spotkanie zostały zaproszone dzieci z grupy Żabki. Pani Bogusia przybliżyła przedszkolakom postać H. Ch. Andersena, a następnie przeczytała wybraną przez Żabki, pięknie ilustrowaną opowieść „Przyjaciele dziadka Staszka” autorstwa Isabelli Camino   i Delphine Lacharron.

https://api.flickr.com/photos/halloweenhjb/51613983226/

Pan Tadeusz to epopeja narodowa, która ukazuje polską historię, tradycje i wartości. W dziele tym znajdujemy bogate odniesienia do życia codziennego, obyczajów oraz politycznych realiów tamtego czasu. Mickiewicz poprzez swoje dzieło nie tylko opowiada historię, ale także ukazuje ducha narodu i jego walkę o niepodległość. Wprowadza nas w świat staropolskiej szlachty, ukazując jej obyczaje i wartości, co czyni z „Pana Tadeusza” ważną część kultury polskiej. Młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starej Białej miała okazje obejrzeć mini wystawę zorganizowaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Wysłuchała inwokacji w wersji hip-hopowej. Chłopcy i dziewczynki mogli przebrać się w stroje staropolskie oraz dowiedzieć się ciekawostek z życia Adama Mickiewiczami i dlaczego Pan Tadeusz jest epopeją narodową.

Izabela Wypych

https://www.starabiala.edu.pl/aktualnosci/823-spotkanie-z-lektura?fbclid=IwAR0JK3Iag_EAGkIHbSNtPxPhIrd8s0xErSqFk3TpWQxiq0wRVVUzCQEkhOs_aem_AXEV2uwi2iBJi4Jh95yHZY7Aruqwrjc5UxpPEJcnq_b-t_MY0d5WvGc2DyUQ27UWNIxU1vAR1hRuAgjf5KyIsXoR

 

Święta wielkanocne, jako czas odrodzenia i budzącej się wiosny, to bardzo wdzięczny okres        do organizacji dla najmłodszych spotkań z bajką. Podczas takich spotkań, we wszystkich grupach przedszkolnych w Nowych Proboszczewicach, zapoznano dzieci z symbolami Świąt. Maluchy poznały tradycje związane z Świętami wielkanocnymi. Słuchając bajeczki „Przygody kota Filemona- Wielkanocne jajo” autorstwa Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana, utrwaliły co powinno znaleźć się koszyku wielkanocnym. Przedszkolaki odgadywały zagadki związane ze Świętami oraz otrzymały do pokolorowania zajączka wielkanocnego. Na zakończenie bawiły się pluszowym barankiem oraz podziwiały popisy skaczącego zajączka. Bogusława Kaliwoda

Świętujemy 190. rocznicę wydania Pana Tadeusza! Dołączcie do nas na mini-wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Białej, gdzie będziecie mogli zobaczyć replikę stroju z tamtych czasów, i ciekawe eksponaty. Nie przegapcie tego wyjątkowego wydarzenia!

 

 W dniach od 22 do 26 stycznia Filia w Nowych Proboszczewicach zorganizowała dla dzieci „Ferie w bibliotece”. Wśród propozycji zajęć znalazły się: układanie puzzli, głośne czytanie, zajęcia plastyczne, gry, zabawy, łamigłówki, zagadki itp. Zorganizowane zajęcia wypełniły uczestnikom wolny czas dobrą zabawą, ale również zachęcały do czytania. Bogusława Kaliwoda