Wyjątkowe wydarzenie! Dzieci z Przedszkola spotkały się z Panią Zosią Stanecką – autorką książek dla dzieci, która opowiedziała nam o tajemnicach powstawania książek. Dzieci były zachwycone i pełne energii – pomysły sypały się jak z rękawa! Wspólne śmiechy i radość wypełniły salę. To było niesamowite spotkanie, które na długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy za odwiedziny i inspirację, Pani Zosiu!
Spotkanie zorganizowała Bogusława Kaliwoda :)
Zofia Stanecka, znana warszawska pisarka, zyskała ogromną popularność dzięki serii książek o sympatycznej Basi, które podbiły serca dzieci i rodziców. Podczas spotkań z młodymi czytelnikami autorka z pasją opowiadała o procesie twórczym, który prowadzi od pierwszego pomysłu aż do wydania książki. Skąd pisarze, tacy jak Sofia Stanecka, czerpią inspiracje? Jak sama często podkreśla, źródłem pomysłów może być niemal wszystko: codzienne życie, rozmowy z dziećmi, rodzinne anegdoty, a także wspomnienia z własnego dzieciństwa. Dzięki takim spotkaniom dzieci mogą nie tylko zrozumieć, jak powstają książki, ale także odkryć, że każdy z nich może być małym twórcą – wystarczy marzenie i odrobina wyobraźni.
Spotkanie zorganizowała Bogusława Kaliwoda :)
Serdecznie zapraszamy na wyjątkową wystawę prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie! Na wystawie będzie można podziwiać piękne obrazy, niezwykłe rzeźby oraz oryginalne stroiki i rękodzieło stworzone z pasją i zaangażowaniem. To wspaniała okazja, zobaczyć jak bardzo są utalentowani i kreatywni artyści z DPS w Brwilnie! Przyjdź, zobacz i daj się zainspirować!
Dziś na naszych zajęciach wyruszyliśmy w fascynującą podróż po świecie poczty! ? Dzieci dowiedziały się, jak pracuje listonosz, a Franek wcielił się w rolę i pokonał trasę, jaką codziennie przemierza listonosz, by dostarczyć listy. Była świetna zabawa i dużo nauki! Czytaliśmy książeczkę Wójcik Ewy Listonosz
Spotkanie z Piotrem Pilarskim było okazją, by zanurzyć się w duchowym wymiarze poezji, która porusza serca i daje wytchnienie od codzienności. W magicznym otoczeniu melodii Chopina mieliśmy chwilę na refleksję i inspirację. Spotkanie pozwoliło nam oderwać się, od spraw bieżących i pozwolić sobie na moment ukojenia!
Serdecznie zapraszamy Państwa na recital poetycki zatytułowany „Animus – serce moje”, pochodzący z tomiku poezji „Szuflada”. Cykl składający się z 24 wierszy to niezwykła opowieść o jednostce – istocie uduchowionej, głęboko refleksyjnej, wrażliwej na piękno, dobro i sprawiedliwość, a jednocześnie zmagającej się z brutalnością i bezwzględnością otaczającego świata. Poezji towarzyszy niezrównana muzyka Fryderyka Chopina – jego etiudy, scherza i walce będą subtelną i poruszającą oprawą dla tego wieczoru sztuki.
Dokładnie sto lat temu, 13 listopada 1924 roku, polski pisarz Władysław Reymont został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla za monumentalne dzieło Chłopi. Reakcja Reymonta na to wyróżnienie była zaskakująca i pełna gorzkiej ironii. W liście do swojego przyjaciela pisał: "Okropne! Nagroda Nobla, pieniądze, sława wszechświatowa i człowiek, który bez zmęczenia wielkiego nie potrafi się rozebrać. To istna ironia życia. Urągliwa i prawdziwie szatańska." Jego słowa oddają głębokie zmęczenie i dystans do własnego sukcesu. Reymont cierpiał na liczne problemy zdrowotne, które ograniczały jego możliwości, przez co nagroda stała się dla niego paradoksem – symbolem nieosiągalnej satysfakcji. Pomimo uznania światowego, pisarz odczuwał gorzką ironię życia, które, jak mówił, podarowało mu sławę w momencie, gdy nie miał już siły w pełni się nią cieszyć. Ten wyjątkowy cytat pokazuje, jak wielka sława, prestiżowe nagrody i sukces mogą być jednocześnie ciężarem dla artysty
Spotkanie z Tomaszem Jakubowskim, było niezwykle inspirujące i ciekawe. Tomasz Jakubowski przedstawił starodawną technikę malarską, która polega na nanoszeniu warstwy wosku na tkaninę, a następnie kąpaniu jej w barwnikach. Farba przenika jedynie przez miejsca niepokryte woskiem, tworząc unikalne wzory. Technika ta jest charakterystyczna dla indonezyjskiej sztuki batiku, którą Jakubowski pasjonuje się od wielu lat. Warto wspomnieć, że jego zaangażowanie w promocję tej formy sztuki zostało docenione poprzez przyznanie mu honorowego medalu imienia Stanisława Ostoja-Kotkowskiego w roku 2017 oraz nagrody MPEK w 2019 roku. Mamy nadzieje, że to spotkanie będzie pierwszym z wielu spotkań z Tomaszem Jakubowskim.
Dzień Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt dla Polaków. W naszej corocznej uroczystości 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy nasz kraj, którzy starali się go odbudować warunki dla rozwoju gospodarczego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była krwawymi ofiarami w wojnach napoleońskich, w wielu powstaniach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, a także na polach bitew I wojny światowej. Historia odzyskania niepodległości to także codzienne wysiłki rodaków zamieszkujących dawną Rzeczpospolitą Polską i migrantów, aby zachować polską tożsamość, rozwijać kulturę i budować ideologię polityczną panowania w Polsce. Bohaterowie tego okresu, mimo prześladowań, aresztowań, deportacji potrafili chronić i rozwijać tożsamość narodową, przekazując ją przyszłym pokoleniom zamieszkującym powstającą Rzeczpospolitą.
Jolanta Zmysłowska to rodowita płocczanka. Od kilku lat realizuje się artystycznie, rzeźbiąc, dekorując naturalne wydmuszki jajek oraz malując obrazy, z naciskiem na pejzaże i martwą naturę. Interesuje się również fotografią, religią w kontekście historycznym, filozofią, historią lokalną i sztuką. Jola jest członkinią Sekcji Literackiej i Rękodzieła Plastycznego Polskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury oraz uczestniczy w działaniach organizacji internetowej Word Egg Artist Associatiobn. Obrazy jej autorstwa, przedstawiające głównie pejzaże, można podziwiać w Gminnej Bibliotece Publicznej. Zapraszamy serdecznie do ich obejrzenia!