W dniach 24 – 25 stycznia br. Filia w Nowych Proboszczewicach zorganizowała dla 4 grup przedszkolnych lekcje biblioteczne na temat: „Bycie eko jest fajne !”, w oparciu o opowiadania Marcina Przewoźniaka pt.: „Gang Fajniaków i miasto marzeń” oraz Anity Głowińskiej pt.: „Co zasiejemy w ogródku?”.

Fajniaki to przyjaciele, którzy mają supermoce, dzięki którym chronią Ziemię i dbają o przyrodę. Dzieci wciąż słyszą, że warto być „eko”, że trzeba dbać o nasza planetę. Ale jak im wyjaśnić, co to oznacza? Jak zachęcić je do działania? Najlepiej przez wspólne czytanie! Pomagają w tym opowieści o przygodach Gangu Fajników, które uwrażliwiają najmłodszych na otaczającą nas przyrodę. Przyjaciele obdarzeni supermocami razem pomagają naturze, nie pokona ich nawet psotnik – smog. Dzieci bardzo entuzjastycznie deklarowały, że są „eko” i będą dbać o swoje środowisko. Przedszkolaki chętnie wysłuchały najnowszej historii Kici Koci. Kicia Kocia i jej przyjaciele z przedszkola postanawiają założyć prawdziwy ogródek. Dzieci same wybierają, jakie warzywa zasiać na poszczególnych grządkach. Dzięki samodzielnemu wyborowi nasionek oraz opiece nad nimi bardziej doceniają to, co wyrasta. Cieszą się również z tego, że mają na coś wpływ, a przez to czują się ważne i odpowiedzialne.