Wiemy jak cenne jest nasze życie, więc takiej wiedzy nigdy za wiele. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji w jakich przyjdzie nam się znaleźć. Powinniśmy więc być zawsze przygotowani na taką ewentualność , poprzez znajomość podstawowych działań ratowniczych.

W dniu 22 stycznia 2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej odbył się kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy, który dla uczestników zajęć bibliotecznych bezpłatnie przeprowadził Dawid Pilewski . Dawid mieszka w Białej jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku i tegorocznym maturzystą. Od ponad roku działa w Płockim Wolontariacie, w listopadzie za swoją działalność został wyróżniony podczas Balu Wolontariusza. Jego pasją jest ratownictwo, dlatego zrobił kurs instruktorski pierwszej pomocy. Swoją wiedzą chce się dzielić z innymi i przeszkolić jak najwięcej ludzi. Twierdzi, że „jeśli chociaż jedna przeszkolona osoba kiedyś uratuje komuś życie, to będzie bezcenne”. Szkolenie prowadzone było z użyciem fantomów oraz materiałów poglądowych i multimedialnych. Dawid mówił o wielu istotnych sprawach: jak postępować w razie wypadku , jak zabezpieczyć miejsce , sprawdzić stan poszkodowanego, wezwać profesjonalną pomoc. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Najbardziej interesująca była cześć pokazu, w której same mogły wziąć udział. Oczywiście szkolenie nie zrobi z dzieci profesjonalnych ratowników, ale nauczy radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Coraz częstsze doniesienia z kraju pokazują, że dzieci znakomicie radzą sobie w sytuacjach, w których nierzadko dorośli maja problem!

Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy ukończenia Kursu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.