Czy od gier komputerowych można się uzależnić? Gdzie są granice wirtualnej zabawy?

W dniu 18 września br. gościem Gminnej Biblioteki Publicznej był Krzysztof Piersa , dziennikarz telewizyjny i internetowy, autor poradnika „ Komputerowy ćpun” oraz „Trener marzeń”. Autor nie jest psychologiem, czy pedagogiem. Jest praktykiem. Młodym człowiekiem, który od piątego roku życia grał w gry. Dopiero po dwudziestu latach zorientował się, że wpadł w nałóg i zaczyna przegrywać swoje życie. Zaczął walczyć z uzależnieniem i choć nie była to łatwa walka, to wygrał. Dzieli się teraz z innymi swoim doświadczeniem. Jako pierwszy z graczy postanowił rozmawiać z młodzieżą na temat uzależnienia od gier komputerowych, tłumacząc jak niezwykła i jednocześnie niebezpieczna potrafi być cyfrowa rozrywka.

Autor „Komputerowego ćpuna” podpowiada graczom, jak sprawdzić czy ich granie to jeszcze pasja, czy już uzależnienie.

- Młodym ludziom zdarza się zapaść w grę wideo głębiej niż doradzałby zdrowy rozsądek- mówi Krzysztof Piersa. – Kiedy nasze życie staje się pasmem przeprowadzek z jednego wirtualnego świata do drugiego, mamy prawdziwy problem.

Autor przypomniał korzystającym ze smartfonów, tabletów czy komputerów, że Internet ma dwie podstawowe właściwości: nie zapomina i nie wybacza. Tylko od nas zależy, jak zapiszemy się w wirtualnym świecie i jak to wpłynie na nasze prawdziwe życie.

Krzysztof Piersa jako coach i autor poradnika „Trener marzeń” w prosty sposób tłumaczył w jaki sposób nazwać, określić i realizować swoje marzenia, zwłaszcza te z kategorii „niemożliwe”? Jak radzić sobie z krytyką, brakiem pieniędzy i innymi przeszkodami?

Pisarz wzbudził duże zainteresowanie tematami, które poruszał. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w spotkaniu.

Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy VIII a i VIII b Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starej Białej.

Książki autora dostępne są w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy do lektury, naprawdę warto…