„Książka jest przedmiotem niezwykłym. Ma w sobie wiele więcej niż widać na zewnątrz. Jest taką magiczną szafą, która pozwala nam przenieść się do różnych światów i przeżywać rozmaite emocje. W książce mieści się cały świat.” – powiedziała podczas spotkania autorskiego zorganizowanego 21 marca przez Gminną Bibliotekę Publiczną Zofia Stanecka.

Zofia Stanecka - jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Córka nauczyciela i bibliotekarki, wychowała się pośród książek. Wielbicielka Leśmiana, Dickensa, Tolkiena i C. S. Lewisa, angielskich książek dla dzieci i teatru. Jest autorką popularnej serii o uroczej kilkuletniej Basi. Oprócz serii o Basi pisze książki do serii „Czytam sobie", „Poczytaj ze mną" i „Czytam i główkuję", opowiadania „Świat według dziadka", baśnie i powieści „Tajemnica Namokniętej Gąbki", „Księga Ludensona", „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu". Napisała trylogię fantasy dla najmłodszych „Gdy pada deszcz" i poradniki „Damą być " oraz „Rycerzem być". Jej twórczość przepełniona jest poczuciem humoru i mądrością, stanowi nie tylko doskonałą zabawę dla dzieci, ale również jest niezastąpionym wsparciem i pomocą wychowawczą dla rodziców. Za serię książeczek poświęconych przygodom Basi autorka otrzymała w 2009 roku zaszczytny tytuł „Najlepsze dla dziecka” , który przyznali jej czytelnicy miesięcznika dla rodziców „Dziecko”. Pisarka opowiadała jak wygląda jej „pisarnia” i „myślarnia”, czyli miejsca w których pracuje, tworzy i wymyśla nowe opowieści. Proces twórczy porównała do gotowania zupy w garnku. Aby powstała zupa potrzeba wielu składników.

Podczas spotkania historycznego Pani Zofia Stanecka przeczytała wybrane fragmenty książki o przygodach dwojga jedenastoletnich przyjaciół – Domino i Mukiego, opisane w powieści „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”. Na tej podstawie odbyły się warsztaty polegające na tworzeniu opowiadania lub komiksu o byciu w innej epoce. Dzieci mogły wykazać się wyobraźnią i tworzyć opowieść: „Gdybym żył w średniowieczu, byłbym...”.

Po spotkaniu można było kupić książkę i otrzymać autograf z dedykacją autorki.

Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy I, II, III i IV Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starej Białej.