Wszystko zaczęło się w 1921 roku, kiedy to Alan Aleksander Milne podarował swemu rocznemu synowi Christopherowi Robinowi pluszowego misia . Przypatrując się zabawie syna i jego fascynacji misiem wpadł na pomysł napisania książki, która stała się nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej. 14 października 1926 roku wydano pierwszą książkę pt. „Kubuś Puchatek”, opisującą losy sympatycznego, choć niezbyt mądrego misia i jego przyjaciół: Prosiaczka, Kłapouchego, Królika, Sowy Przemądrzałej, Mamy Kangurzycy i Maleństwa oraz Krzysia. Dwa lata później, w roku 1928 wydana została druga część pt. : „Chatka Puchatka”.

W 2017 r. ukazała się książka pt. „Nowe Przygody Kubusia Puchatka”, oficjalna kontynuacja klasycznych opowiadań A.A. Milne’a w wykonaniu najlepszych pisarzy dla dzieci, z nowymi pięknymi ilustracjami w stylu E.H. Sheparda w tłumaczeniu Michała Rusinka. Te ciepłe, zabawne historie to ponadczasowe lekcje przyjaźni, pokazujące siłę dziecięcej wyobraźni. Kubuś Puchatek poza książkami doczekał się również wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych swoich historii.

Z okazji urodzin Kubusia Puchatka Gminna Biblioteka Publiczna przygotowała dla swoich młodych czytelników quiz. Dla tych, którzy wykażą się wiedzą na temat mieszkańców Stumilowego Lasu przewidziane są nagrody i … „małe co nieco”. Zabawa trwa od 16 do 20 października.

Serdecznie zapraszamy!!!

Oto kilka cytatów z „Kubusia Puchatka”:

 1. „A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy?
  - Nic wielkiego. - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika”
 2. „Jeśli nadejdzie taki dzień, że nie będziemy mogli być razem, trzymaj mnie w swoim sercu. Tam będę zawsze”.
 3. „Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez Ciebie”.
 4. „Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ? Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje”.
 5. „Nie możesz siedzieć w swojej leśnej norze przez cały czas i czekać, aż inni przyjdą do ciebie. Czasem warto samemu do nich podejść”.
 6. „Trochę życzliwości i troski o ludzi wokół, potrafi zmienić bardzo dużo”.
 7. „Miłość to umiejętność zrobienia kilku kroków do tyłu, a może i więcej... To znaczy dać miejsce dla szczęścia tego, kogo kochasz”.
 8. „Mój ulubiony dzień to ten spędzony z tobą. A więc dzisiaj jest mój ulubiony dzień!”.
 9. „Czasami najmniejsze rzeczy zajmują najwięcej miejsca w twoim sercu...”.
 10. „Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie”.
 11. "Obiecaj, że zawsze będziesz o tym pamiętać: jesteś odważniejszy, niż sam w to wierzysz, jesteś silniejszy, niż ci się wydaje i jesteś mądrzejszy, niż myślisz".