W dniu 22 kwietnia br. młodzi czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu ze znaną, cenioną, jedną z czołowych pisarek książek dla dzieci Renatą Piątkowską.

Jej książka „Wieloryb” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, „Na wszystko jest sposób” II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren, a „Wszystkie moje mamy” I nagrodę w Konkursie Przecinek i Kropka. Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę Im. Marii Weryho-Radziwiłowicz, przyznawaną przez miesięcznik „ Bliżej Przedszkola”. 21 marca 2016 roku odebrała tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na stałe mieszka w Bielsku -Białej, jej pasją oprócz pisania jest jazda konna. Pisarce towarzyszyła lektorka Elżbieta Malwina Kożurno, która ciekawie interpretowała fragmenty niezwykłej książki Renaty Piątkowskiej pt. „Która to Malala?, o pakistańskiej dziewczynce, blogerce, która walczyła o prawo dziewcząt do nauki, otwarcie wyrażająca swoje poglądy, naraziła się talibom. Malala Yousafzai w wieku szesnastu lat stała się globalnym symbolem pokojowego protestu. 10 października 2014 roku, za swoją działalność została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

„Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat”.

Fragment przemówienia Malali Yousafzai przed zgromadzeniem ONZ w 2013 roku.

Z zaproszenia na spotkanie skorzystali uczniowie kl. IV-Va i Vb Szkoły Podstawowej Im. Jana Pawła II w Starej Białej. Na zakończenie dzieci mogły kupić książkę i otrzymać autograf . Książki Renaty Piątkowskiej znajdują się w zbiorach Gminnej Biblioteki Publicznej.