W dniu 3 listopada 2015 r. Filia biblioteczna w Nowych Proboszczewicach zorganizowała spotkanie autorskie dla gimnazjalistów z Ewą Nowak. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół w Starych Proboszczewicach.

Ewa Nowak jest pisarką i publicystką, autorką felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Pisarka współpracuje z pismami: "Cogito", "Victor Junior", "Victor Gimnazjalista", "Trzynastka", "Sens". W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść – Wszystko, tylko nie mięta. Obecnie na rynku dostępnych jest już ponad trzydzieści tytułów. Za książkę Pajączek na rowerze otrzymała wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. W 2009 roku jej powieść Bardzo biała wrona otrzymała tytuł Książki Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych (Polskiej Sekcji IBBY), jednego z najważniejszych wyróżnień dla literatury dziecięcej.

Jednym z ważniejszych tematów, z jakimi zmierzyła się Ewa Nowak, jest temat miłości dzieci, niepodjęty do tej pory w literaturze polskiej. Inny ważny, podjęty przez autorkę temat to zagadnienie przemocy psychicznej w związku młodzieżowym.

Uczniowie zadawali bardzo dużo pytań na które cierpliwie i wyczerpująco odpowiadała. Słuchacze chcieli wiedzieć przede wszystkim, jak można zostać pisarzem i czy jest to zawód dla każdego. Pytali również o książki i losy bohaterów. Autorka z poczuciem humoru opowiadała o swojej twórczości.

Po spotkaniu można było zakupić książki autorki oraz otrzymać autograf.

Książki jej autorstwa są dostępne w bibliotece, zapraszamy do czytania.

Bogusława Kaliwoda