W piątek 17 czerwca 2015 r. gościliśmy w Filii w Nowych Proboszczewicach Panią Dorotę Gellner - poetkę, pisarkę i autorkę wielu książek dla dzieci takich jak „Gryzmoł", „Czekoladki dla sąsiadki", „Roztrzepana sprzątaczka", przebojów muzycznych - najbardziej znane to: „Zuzia, lalka nieduża", „Ogórek wąsaty", „Idzie kot", „A ja rosnę", oraz autorkę słuchowisk radiowych, bajek muzycznych, telewizyjnej „Tęczowej Bajeczki".

W 1999 r. Pani Gellner została laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2005 r. otrzymała Order Uśmiechu. Za zasługi dla kultury dziecięcej odznaczona srebrnym medalem Gloria Artis oraz medalem Serce Dziecku. Jej książki znajdują się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

W spotkaniu z poetką uczestniczyły dzieci z klas I –ych Szkoły Podstawowej w Starych Proboszczewicach. Pani Dorota Gellner zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy. Dziewczynki i chłopcy skakali, tańczyli i klaskali w rytm piosenek wspólnie z Panią Dorotą, a także chętnie odpowiadali na pytania i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Było wesoło i sympatycznie. Na koniec uczniowie podziękowali Pani Gellner za miłe spotkanie. Podarowali bukiet kwiatów i słodycze. Po spotkaniu dzieci chętnie kupowały książeczki, na których poetka składała autografy. Spotkanie z autorem ulubionej książki i zdobycie jego autografu to prawdziwa frajda dla każdego dziecka.

Kaliwoda Bogusława