W dniach 24-25.03 br. Filia biblioteczna w Nowych Proboszczewicach zorganizowała dla przedszkolaków zajęcia mające na celu zapoznanie dzieci z tradycjami związanymi z nadchodzącymi świętami.

„W wychowaniu i rozwoju człowieka bardzo wiele zależy od tego, co on w dzieciństwie przeczyta”.

Wanda Chotomska

Czytanie dzieciom od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na ich rozwój intelektualny. Rozwija wrażliwość moralną, uczy poprawnego języka, rozwija zasób słów, ćwiczy pamięć i poprawia koncentrację, rozwija wyobraźnię, przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania. Od wielu lat biblioteka organizuje, przedświąteczny cykl spotkań z bajką w którym biorą udział przedszkolaki. Mamy nadzieję, że zachęcą one małych czytelników do dalszych kontaktów z książką i literaturą. Zajęcia składają się z lektury krótkiego tekstu oraz form zabaw dydaktycznych sprawdzających rozumienie tekstu, rozwijających spostrzegawczość i wyobraźnię dzieci. Tematem tych spotkań była tradycja wielkanocna. Bibliotekarz przeczytał tekst „Wielkanoc zajączka” U. Kozłowskiej. Przyjrzeliśmy się symbolom świąt wielkanocnych takim jak: zajączek, baranek, kurczaczek, ciasto wielkanocne a następnie dzieci malowały wielkanocne kurczaczki i pisanki. Dalszą część spotkania wypełniły rozmowy o tym z czym się kojarzą święta wielkanocne, oraz odgadywaniem "świątecznych zagadek”. Coroczne spotkania z przedszkolakami okazały się trafną i ciekawą formą popularyzacji książki i biblioteki wśród najmłodszych. Stanowią stały element edukacyjnej oferty biblioteki.