Polona - to nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej. Pozwala również prezentować zbiory innych instytucji kultury. Do cyfrowego repozytorium wpływają codziennie dziesiątki tysięcy skanów , także tych strzeżonych na co dzień w skarbcu Narodowej Książnicy. W ten sposób swoje drugie życie zyskują książki, czasopisma, pocztówki, fotografie, grafiki, mapy, nuty i rękopisy.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa (CBN Polona) tworzona jest z myślą o wszystkich użytkownikach bibliotek i Internetu. Celem CBN jest przede wszystkim umożliwienie czytelnikom z kraju i całego świata kontaktu z książkami, czasopismami i innymi typami dokumentów, które składają się na obraz polskiej kultury, a które ze względu na ich wartość, unikatowość i często zły stan zachowania nie są udostępniane publicznie. Najnowsza technologia umożliwia czytelnikom wnikliwie przestudiowanie każdego dokumentu, wydrukowanie skanu w najwyższej rozdzielczości (dla wybranych obiektów), a nawet stworzenie własnej kolekcji. Warto podkreślić, że większość obiektów umieszczonych w Polonie znajduje się w domenie publicznej, co pozwala użytkownikom korzystać bez ograniczeń, z respektowaniem praw osobistych, tj. podając autora i tytuł utworu. Najcenniejsze i najciekawsze pozycje prezentowane są codziennie na pierwszej stronie.

Zapraszamy do odwiedzenia Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA dostępnej pod adresem www.polona.pl.