Gminna Biblioteka Publiczna w dniu 16 lipca br. przeprowadziła dla młodych czytelników lekcję biblioteczną, której tematem było wyszukiwanie informacji w katalogach on-line, na przykładzie katalogu GBP w Starej Białej (MAK+) i Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej (MSIB).

Dzieci dowiedziały się o zasadach korzystania z katalogów komputerowych, omówione zostały poszczególne elementy katalogu, rodzaje indeksów: tytułowy, autorski, haseł przedmiotowych i serii wydawniczych, według których można poszukiwać interesującej nas książki. Zwrócono uwagę na możliwości, jakie daje nam korzystanie z katalogu. Czytelnik nie musi przychodzić do biblioteki, żeby sprawdzić czy w zbiorach biblioteki znajdzie poszukiwaną przez siebie pozycję, wystarczy, że ma dostęp do Internetu. Czym się różni katalog on-line od MSIB, który jest niewątpliwie nowoczesnym centrum informacji, gdzie dzięki Katalogowi Centralnemu mamy ułatwione docieranie do poszukiwanych zbiorów oraz omija nas konieczność odwiedzania wielu wyszukiwarek na stronach WWW. Na koniec dzieci mogły sprawdzić praktycznie zdobyte umiejętności, a lekcja przerodziła się w zabawę, która wzbudziła najwięcej emocji. Uczestnicy losowali karteczki z tytułem książki i mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie wyszukać w katalogu wylosowane pozycje i odnaleźć je na półce. Nauka połączona z zabawą jest czymś co tak naprawdę przynosi najlepsze efekty i duża frajdę.