8 maja – po raz dwunasty obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Obchody święta zainicjowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Pierwotnie skierowane było do bibliotekarzy , z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek. Ma on na celu „podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa polskiego”

Życie każdego człowieka to nieustanne wybory: od tych codziennych, których się nawet nie dostrzega, aż po istotne wybory życiowe, które na długie lata determinują życie osobiste, rodzinne, zawodowe czy społeczne. Wybory mogą być spontaniczne lub głęboko przemyślane, ale ich istotą jest zawsze istnienie różnych możliwości. Współczesny świat w wielu dziedzinach dostarcza tych możliwości cały szereg. O uwagę i zainteresowanie odbiorcy walczą różne media, a na uczestników czekają liczne oferty edukacji i rozwoju osobistego oraz spędzania wolnego czasu. Dlaczego więc „wybieram bibliotekę”? (…)

W tym roku Tydzień Bibliotek obchodzony jest pod hasłem „Wybieram Bibliotekę”.

Źródło: SBP