Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego zaprasza do udziału w XL edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”.

Regulamin konkursu

W dniu 15 lutego w Szkole Podstawowej w Starych Proboszczewicach odbyło się spotkanie autorskie ze znaną autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Grażyną Bąkiewicz. Organizatorem spotkania była Filia biblioteczna w Nowych Proboszczewicach. Zaproszono do udziału w nim klasy drugie gimnazjum. Autorka ciekawie opowiadała o źródłach inspiracji do pisania książek. Były to najczęściej historie z życia uczniów szkoły, w której wiele lat pracowała, a także z życia własnych córek. Zachęcała młodzież do czytania jej książek prezentując kilka swoich powieści, opowiadając część ich fabuły. Jej pierwsza książka „O melba ! ” , nagrodzona została I nagrodą IBBY (2002) , jedną z najbardziej prestiżowych nagród. Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana.

Kolejne ferie już za nami, i znów były za krótkie! Jak co roku Gminna Biblioteka Publiczna przygotował dla swoich młodych czytelników szereg atrakcji. W dniach od 22 do 26 lutego spotykaliśmy się w godzinach od 10.00 do 13.00 . Biblioteka starała się tak ułożyć program zajęć, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach plastycznych, literackich, edukacyjnych i ruchowych, które wzbogacono o element głośnego czytania. Na zakończenie cyklu zajęć „Ferie w bibliotece” wszyscy aktywni uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i magnetyczne zakładki do książek, bardzo przydatny drobiazg dla każdego mola książkowego.

W okresie ferii zimowych, w dniach 22-26 stycznia 2018 r., w Filii w Nowych Proboszczewicach, po raz kolejny odbywały się zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat. Codziennie wykonywano różnorodne prace plastyczne. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zorganizowanych dla nich quizach, grach, zabawach literackich i ruchowych oraz w rozwiązywaniu różnych łamigłówek, rebusów, zgaduj-zgadul, krzyżówek.

 1. Zarejestrowało się 778 czytelników
 2. Wypożyczono ogółem 11 104 książki i 479 czasopism
 3. Czytelnicy odwiedzili biblioteki 7 544 razy
 4. Do bibliotek przybyło 907 nowych książek i 53 audiobooki
 5. Księgozbiory bibliotek liczą ogółem: 21 231 wol.
 6. Ze stanowisk komputerowych skorzystało 148 użytkowników
 7. Z katalogu on-line skorzystało 1 526 użytkowników

Biblioteki zapraszają dzieci, które nie mają planów na zimowy odpoczynek.

Sejm ogłosił rok 2018:

 1. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
 2. Rokiem Ireny Sendlerowej (w 10. rocznicę śmierci)
 3. Rokiem abp Ignacego Tokarczuka (w 100. rocznicę urodzin)
 4. Rokiem Jubileuszu konfederacji barskiej (w 250. rocznicę zawiązania Konfederacji)
 5. Rokiem Praw Kobiet (w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych)

Parlament Europejski ustanowił rok 2018 rokiem Dziedzictwa Kulturowego

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=9AE14EF7511CBA03C1258139007A6BE7

Boże Narodzenie to najpiękniejsze święta w roku. To czas szczególny, pełen ciepłych uczuć, życzliwości i magicznej atmosfery. Za oknami mrok rozjaśniony śniegiem, pachnąca choinka, rodzinne spotkania, kolędy i odświętne dekoracje, to wszystko sprawia, że święta są niezwykłe. Warto więc przygotować coś wyjątkowego dla gości i domowników. Gminna Biblioteka Publiczna proponuje kilka tytułów książek tematycznie związanych. Dzięki inspirującym pomysłom przygotujmy święta tak, by nabrały wyjątkowego charakteru.

W tym radosnym nastroju świąt Bożego Narodzenia zapraszamy do biblioteki !!!

Propozycje tytułów książek

Co roku bibliotekarka z Filii w Nowych Proboszczewicach udaje się z wizytą przedświąteczną do najmłodszych dzieci w celu przeczytania świątecznych bajek i opowieści. W tym roku, w dniach 11-12 grudnia, także odwiedziła dzieci w miejscowym przedszkolu. W trakcie wizyty przeczytała im legendę o choince. Była to okazja do przybliżenia dzieciom polskich zwyczajów związanych ze świętami. Przedszkolaki dobrze je znały i chętnie się na ich temat wypowiadały. Nie obyło się bez odgadywania świątecznych zagadek, wspólnego śpiewania kolęd, oraz tańców.