Co roku bibliotekarka z Filii w Nowych Proboszczewicach udaje się z wizytą przedświąteczną do najmłodszych dzieci w celu przeczytania świątecznych bajek i opowieści. W tym roku, w dniach 11-12 grudnia, także odwiedziła dzieci w miejscowym przedszkolu. W trakcie wizyty przeczytała im legendę o choince. Była to okazja do przybliżenia dzieciom polskich zwyczajów związanych ze świętami. Przedszkolaki dobrze je znały i chętnie się na ich temat wypowiadały. Nie obyło się bez odgadywania świątecznych zagadek, wspólnego śpiewania kolęd, oraz tańców.

W dniach 8 – 11 grudnia w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty robienia ozdób świątecznych dla członków Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Starej Białej, które przeprowadziła Pani Barbara Grządkowska. Uczestnicy poznali technikę decoupage, quillingu, wykonywania ozdób metodą origami kusudama, metodą karczochową i wykonywania ozdób z papierowej wikliny. Materiały z których są robione dekoracje są proste, ale techniki wykonania trzeba się nauczyć. Prawdziwe cuda wyszły spod rąk uczestników warsztatów. Kosztowało to wiele pracy, ale patrząc na efekty było warto.

Jesień – za oknem chłodno, smutno i ponuro. Dni krótkie, a wieczory stają się coraz dłuższe. Miłośnicy książek nie mogą sobie wyobrazić lepszej pory na czytanie. Wygodny fotel, ciepły koc, kubek gorącej herbaty , dobra książka i zestaw idealny gotowy!

Wszystko zaczęło się w 1921 roku, kiedy to Alan Aleksander Milne podarował swemu rocznemu synowi Christopherowi Robinowi pluszowego misia . Przypatrując się zabawie syna i jego fascynacji misiem wpadł na pomysł napisania książki, która stała się nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej. 14 października 1926 roku wydano pierwszą książkę pt. „Kubuś Puchatek”, opisującą losy sympatycznego, choć niezbyt mądrego misia i jego przyjaciół: Prosiaczka, Kłapouchego, Królika, Sowy Przemądrzałej, Mamy Kangurzycy i Maleństwa oraz Krzysia. Dwa lata później, w roku 1928 wydana została druga część pt. : „Chatka Puchatka”.

02 października gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Białej była autorka literatury dziecięcej Pani Agnieszka Frączek.

Informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Białej otrzymała w 2017 r. dofinansowania na zakup nowości wydawniczych w wysokości – 8 000,00 zł, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020. Celem programu jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji, wzrostu liczby czytelników oraz budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych i zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

Trwa ogólnoświatowa społeczna zbiórka pamiątek historycznych „Małe Wielkie Historie” zainaugurowana w 2016 roku. Do tej pory udało się pozyskać blisko 6000 obiektów dla Muzeum Historii Polski. Wśród eksponatów znalazły się przedmioty otrzymane przez darczyńców z kraju, jak i zagranicy – Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji czy Niemiec. Celem zbiórki jest pozyskanie nowych muzealiów do Muzeum Historii Polski.

Podczas tegorocznych letnich wakacji, w Filii bibliotecznej w Nowych Proboszczewicach przygotowano dla dzieci różnorodne zajęcia plastyczne, literackie, konkursy, gry, zabawy i łamigłówki. Nie zabrakło również czytania ulubionych bajek . Wszystkim tym spotkaniom towarzyszyło dużo śmiechu, radości i dobrej zabawy.

Na zakończenie wakacyjnych zajęć najaktywniejsi uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.

Bogusława Kaliwoda